RB751CS40,315 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB751CS40,315 |
Description | DIODE SCHOTTK 40V 120MA DFN10062 |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 120mA Surface Mount DFN1006-2 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 30 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 2pF @ 1V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 120mA | Supplier Device Package DFN1006-2 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 370 mV @ 1 mA | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Base Product Number |