NHD-10.1-HDMI-A-RSXP-CTU
DigiKey Part Number
757-NHD-10.1-HDMI-A-RSXP-CTU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-10.1-HDMI-A-RSXP-CTU
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT - 10.1"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive TFT - Color HDMI, I2C 10.1" (256.54mm) 1024 x 600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-10.1-HDMI-A-RSXP-CTU Models
Category
Viewing Area
235.00mm W x 143.00mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Box
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Active
Interface
HDMI, I2C
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ADV7611
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)