NHD-10.1-1024600BF-ASXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-10.1-1024600BF-ASXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-10.1-1024600BF-ASXP-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, Parallel, 24-Bit (RGB) 10.1" (256.54mm) 1024 x 600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-10.1-1024600BF-ASXP-CTP Models
Category
Viewing Area
224.44mm W x 127.00mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
1024 x 600
Part Status
Active
Interface
I2C, Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
HX8282-A
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
10.1" (256.54mm)