APT60GT60BRG
DigiKey Part Number
APT60GT60BRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60GT60BRG
Description
IGBT NPT 600V 100A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 600 V 100 A 500 W Through Hole TO-247 [B]
Category
Power - Max
500 W
Manufacturer
Microchip Technology
Switching Energy
3.4mJ
Series
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
275 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
26ns/395ns
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
360 A
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 60A