APT40GT60BRG
DigiKey Part Number
APT40GT60BRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT40GT60BRG
Description
IGBT NPT 600V 80A TO247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT NPT 600 V 80 A 345 W Through Hole TO-247 [B]
Category
Switching Energy
828µJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
200 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
12ns/124ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Base Product Number
Power - Max
345 W