SM8S33A-TP
DigiKey Part Number
SM8S33A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8S33A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8S33A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S33A-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A