SM8S33AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SM8S33AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S33AHE3-TP
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V