SM8S30A-TP
DigiKey Part Number
SM8S30A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SM8S30A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SM8S30A-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM8S30A-TP
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 136A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
Category
Power - Peak Pulse
6600W (6.6kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
136A