SLD8S30A
DigiKey Part Number
F8142TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8142CT-ND - Cut Tape (CT)
F8142DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD8S30A
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMTO-263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48.4V Clamp 144A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLD8S30A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
144A
Mfr
Power - Peak Pulse
7000W (7kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V