5.0SMLJ28CA-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 2,994
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
In Stock: 784
Comchip Technology
Comchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
45.4V Clamp 110A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Micro Commercial Components Corporate Video
5.0SMLJ28CA-TP
DigiKey Part Number
5.0SMLJ28CA-TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMLJ28CA-TP
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
110A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V