3KP28A-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,767
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Microchip Technology
YAGEO
YAGEO
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
45.4V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Micro Commercial Components Corporate Video
3KP28A-TP
DigiKey Part Number
3KP28A-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
3KP28A-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP28A-TP
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC R6
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V