20KPA28A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1,136
Datasheet
48V Clamp 420.8A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA28A
DigiKey Part Number
20KPA28A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA28A
Description
TVS DIODE 28VWM 48VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20KPA28A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
420.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.28V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48V