QJ8016NH4TP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 962
Datasheet
Parametric Equivalent
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 4,068
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263
QJ8016NH4TP
DigiKey Part Number
18-QJ8016NH4TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ8016NH4TP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V