QJ8016NH4RP
DigiKey Part Number
QJ8016NH4RPTR-ND - Tape & Reel (TR)
QJ8016NH4RPCT-ND - Cut Tape (CT)
QJ8016NH4RPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QJ8016NH4RP
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 16A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 16 A Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
167A, 200A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V