15KPA51CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
YAGEO
In Stock: 500
82.9V Clamp 182.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA51CA
DigiKey Part Number
15KPA51CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA51CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
182.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
57V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.9V