15KP51CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
82.9V Clamp 182.1A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
High Power TVS Diodes
15KP51CA
DigiKey Part Number
283-15KP51CATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.9VC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
182.1A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Package / Case
Axial
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V