1.5KE15AG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,647
Datasheet
STMicroelectronics
Comchip Technology
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 928
Taiwan Semiconductor Corporation
21.2V Clamp 71A Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
1.5KE15AG
DigiKey Part Number
1.5KE15AGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE15AG
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE15AG Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AD, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V