TPSD107K016Y0125 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 11,935
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 8,323
Datasheet
Similar
In Stock: 738
Similar
In Stock: 472
In Stock: 560
In Stock: 67
In Stock: 257
Vishay Sprague
100 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 125mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-D-Chip-Caps
TPSD107K016Y0125
DigiKey Part Number
TPSD107K016Y0125-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD107K016Y0125
Description
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
125mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V