TAJD685K050SNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1,365
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
In Stock: 39
In Stock: 445
In Stock: 543
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 390
KEMET
Vishay Sprague
In Stock: 548
In Stock: 94
In Stock: 285
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 1Ohm
TAJD685K050SNJ
DigiKey Part Number
TAJD685K050SNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJD685K050SNJ
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJD685K050SNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V