SR897C103MARTR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 54
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 16,224
TDK
Murata Electronics
Similar
Similar
In Stock: 85
10000 pF ±20% 500V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR897C103MARTR1
DigiKey Part Number
SR897C103MARTR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR897C103MARTR1
Description
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.215" L x 0.125" W (5.46mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.260" (6.60mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)