SR295A272JAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Direct
TDK
In Stock: 443
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Murata Electronics
Murata Electronics
Upgrade
KEMET
In Stock: 968
2700 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR295A272JAATR1
DigiKey Part Number
SR295A272JAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR295A272JAATR1
Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.250" (6.35mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)