SR201A272JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 968
Similar
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
2700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR201A272JAR
DigiKey Part Number
SR201A272JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201A272JAR
Description
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)