SR205A222JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 345
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
TDK
In Stock: 744
Similar
Murata Electronics
Murata Electronics
2200 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR205A222JAR
DigiKey Part Number
SR205A222JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR205A222JAR
Description
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR205A222JAR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)