LD02YC223JAB2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KEMET
KEMET
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.022 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
LD02YC223JAB2A
DigiKey Part Number
478-LD02YC223JAB2ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD02YC223JAB2A
Description
CAP CER SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LD02YC223JAB2A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.56mm)