05083C102KAT2W is available for purchase but is not normally stocked.
KYOCERA AVX
In Stock: 13,309
Datasheet
Upgrade
1000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric)
05083C102KAT2W
DigiKey Part Number
05083C102KAT2W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05083C102KAT2W
Description
CAP CER 1000PF 25V X7R 0508
Detailed Description
EDA/CAD Models
05083C102KAT2W Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.050" L x 0.079" W (1.27mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.040" (1.02mm)