CF1/4CT52R241J
DigiKey Part Number
2019-CF1/4CT52R241JTR-ND - Tape & Reel (TR)
2019-CF1/4CT52R241JCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF1/4CT52R241J
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Temperature Coefficient
-450/ +350ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.240" L (2.30mm x 6.10mm)