CFR-25JR-52-240R
DigiKey Part Number
13-CFR-25JR-52-240RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CFR-25JR-52-240RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-25JR-52-240R
Description
RES 240 OHM 5% 1/4W AXIAL
Detailed Description
240 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR-25JR-52-240R Models
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)