C316C104Z5U5TA7301 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 318
Datasheet
0.1 µF -20%, +80% 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial
C316C104Z5U5TA7301
DigiKey Part Number
399-C316C104Z5U5TA7301TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C316C104Z5U5TA7301
Description
CAP CER RAD MONO
Detailed Description
EDA/CAD Models
C316C104Z5U5TA7301 Models
Operating Temperature
10°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.230" (5.84mm)
Tolerance
-20%, +80%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)