C1210X563G4JACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Parametric Equivalent
0.056 µF ±2% 16V Ceramic Capacitor U2J 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
KEMET U2J Dielectric MLCCs | Digi-Key Daily
C1210X563G4JACTU
DigiKey Part Number
399-C1210X563G4JACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210X563G4JACTU
Description
CAP CER 0.056UF 16V U2J 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1210X563G4JACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Size / Dimension
0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)