C1206X224J4REC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
0.22 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C1206X224J4REC7210
DigiKey Part Number
C1206X224J4REC7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206X224J4REC7210
Description
CAP CER 1206 220NF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206X224J4REC7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.043" (1.10mm)