C062C103K2R5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 800
Datasheet
In Stock: 0
10000 pF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
C062C103K2R5CA
DigiKey Part Number
399-C062C103K2R5CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C062C103K2R5CA
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C062C103K2R5CA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)