RMC1/8-206JTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 24,740
Datasheet
20 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMC1/8-206JTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/8-206JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/8-206JTP
Description
RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)