VBO36-14NO8 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.4 kV QC Terminal FO-B
FO-B
VBO36-14NO8
DigiKey Part Number
VBO36-14NO8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VBO36-14NO8
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 18A FO-B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 150 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 1400 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
QC Terminal
Diode Type
Three Phase
Package / Case
4-Square, FO-B
Technology
Standard
Supplier Device Package
FO-B
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.4 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
18 A