VBO36-16NO8
DigiKey Part Number
VBO36-16NO8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VBO36-16NO8
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 18A FO-B
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV QC Terminal FO-B
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 1600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Diode Type
Three Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
18 A