MKJ3A6F12-37SN
DigiKey Part Number
1003-1382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A6F12-37SN
Description
CONN PLUG FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
37
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
12-37
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C