FX11LA-80P/8-SV(92)
DigiKey Part Number
H125775TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125775CT-ND - Cut Tape (CT)
H125775DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-80P/8-SV(92)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-80P/8-SV(92) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)