FX11A-80S-8-SV(71)
FX11A-80S-8-SV(71)
FX11A-80S/8-SV(71)
DigiKey Part Number
H126112-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-80S/8-SV(71)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11A-80S/8-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)