J60060-3C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 13
Datasheet
Image for J60060-3C is not available
J60060-3C
DigiKey Part Number
J60060-3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J60060-3C
Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 60 A 600V 3 Circuit Cartridge Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
60 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class J Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Bulk
Fuseholder Type
Block
Part Status
Obsolete
Number of Circuits
3
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
1.063" Dia x 2.374" L (27mm x 60.3mm)