Image for DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT is not available
DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT
Description
HTSHRNK TUBING FLEXIBLE 2:1 FOOT
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Red Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Part Status
Discontinued at DigiKey
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Spool Size
500.0' (152.4m)
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)