Image for DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT is not available
DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-1635F-1/16IN-RED-500FT
Description
HEAT SHRINK TUBING, FLEXIBLE 2:1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Red 500.0' (152.4m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.014" (0.36mm)
Mfr
Material
Packaging
Spool
Features
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
500.0' (152.4m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)