BZT52C9V1-7-F
DigiKey Part Number
BZT52C9V1-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C9V1-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C9V1-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C9V1-7-F
Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C9V1-7-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms