BZV55C10
DigiKey Part Number
BZV55C10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C10
Description
DIODE ZENER 10V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V ±6% Surface Mount DO-213AA
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
DO-213AA
Tolerance
±6%
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V