AZ23C5V6-7-F
DigiKey Part Number
AZ23C5V6-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C5V6-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C5V6-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V6-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±5% SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ23C5V6-7-F Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
300 mW