STZ5.6NT146
DigiKey Part Number
STZ5.6NT146TR-ND - Tape & Reel (TR)
STZ5.6NT146CT-ND - Cut Tape (CT)
STZ5.6NT146DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STZ5.6NT146
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SMD3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 200 mW ±5% SMD3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STZ5.6NT146 Models
Category
Power - Max
200 mW
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2.5 V
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Supplier Device Package
SMD3
Tolerance
±5%