3.0SMCJ20A-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ20ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
3.0SMCJ20ADICT-ND - Cut Tape (CT)
3.0SMCJ20ADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ20A-13
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 62.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3.0SMCJ20A-13 Models
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3300pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62.6A