MDS-090AAS19 BA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
XP Power
In Stock: 6
Datasheet
Parametric Equivalent
FSP Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Tri-Mag, LLC
XP Power
In Stock: 767
19V 89 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Delta Medical Power Solutions Medical & Industrial Power Supplies | Digi-Key Daily
Delta Power Management Solutions | Digi-Key Daily
MDS-090AAS19 BA
DigiKey Part Number
1145-1021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDS-090AAS19 BA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 89W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Size / Dimension
5.91" L x 2.36" W x 1.38" H (150.0mm x 60.0mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
19V
Current - Output (Max)
4.7A
Power (Watts)
89 W