VES120PS19
DigiKey Part Number
1470-3640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES120PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VES120PS19 Models
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
47.2" (1.20m)
Size / Dimension
6.61" L x 2.80" W x 1.48" H (168.0mm x 71.0mm x 37.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, UL, GS
Voltage - Output
19V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.32A
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Power (Watts)
120 W