CPSQ1918S-502
DigiKey Part Number
4044-CPSQ1918S-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPSQ1918S-502
Description
CMC 5MH 4.5A 2LN 10 KOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 10 kOhms @ 1 MHz 4.5A DCR 55mOhm
Category
Current Rating (Max)
4.5A
Manufacturer
CODACA
DC Resistance (DCR) (Max)
55mOhm
Series
Voltage Rating - DC
250V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Filter Type
Power Line
Size / Dimension
1.004" L x 0.984" W (25.50mm x 25.00mm)
Number of Lines
2
Height (Max)
0.571" (14.50mm)
Impedance @ Frequency
10 kOhms @ 1 MHz
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
5 mH @ 1 kHz