21458-20-2-0500-0104-1-TS
DigiKey Part Number
CN180BR-500-ND
1175-21458-20-2-0500-0104-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21458-20-2-0500-0104-1-TS
Description
CABLE 2COND 20AWG BLK/RED 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Black, Red 20 AWG 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.141" (3.58mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Jacket Color
Black, Red
Cable Type
Ratings
UL Style 21458
Number of Conductors
2
Voltage
300 V
Wire Gauge
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Conductor Strand
21/0.0071"
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)