1569-22-1-0500-010-1-TS
DigiKey Part Number
CN536V-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-22-1-0500-010-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG 300V VIO 50'
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Violet 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 22AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 22AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 22AWG 300V RED 50'
In-Stock: 20
HOOK-UP STRND 22AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 5
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 22AWG VIO 100'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 22AWG 300V VIO 25'